Klima seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

Klima seçerken soğutacağınız yerin büyüklüğü, kişi sayısı ve bölgenin iklim şartlarına uygun özellikleri olmasına dikkat etmelisiniz. Kesinlikle ihtiyacınızdan daha yüksek kapasiteli klimaları seçmeyin. Yüksek BTU’lu klimalar elektrik faturanızı olumsuz etkileyeceği gibi daha gürültülü çalışır. Ev ya da iş yerinizin soğutma ihtiyacına en uygun klimayı bulmak için UCUZAENERJİ.com İndirimli Elektrik Tedarikçi Rehberi, klima satıcısı ve iklimlendirme danışmanlarından yardım alın.

Klimaların enerji verimliliği
Klimanın enerji verimliliğini etkileyen kriterler aşağıdaki gibidir:
• Bölgenin iklim özellikleri (Örneğin marmara ile akdeniz bölgesi için farklıdır)
• Verimi ve enerji sınıfı
• Soğutma kapasitesi (BTU)
• Klimanın hangi derecede ve hızda çalıştırıldığı

Hangisinin elektrik sarfiyatı daha yüksek ? Vantilatör mü klima mı?
Ev tipi bir klima, vantilatöre göre 20 kat daha fazla elektrik harcayabilir. Elektrik faturasının yüksek gelmesini istemiyorsanız sıcak günlerde ilk tercihiniz vantilatör olmalıdır. Soğutma derecesini ne kadar düşürürseniz klimanın o kadar çok enerji harcayacağını unutmayın. Örneğin, klimanın ayarını 26°C’den 25°C’ye indirdiğinizde %5 ile %10 arasında tüketim artışı olur.

Klima almak isteyenlere tavsiyeler
Klimayı uzun süreler boyunca kullanacaksanız inverter teknolojisine sahip olanlardan satın alamanızı öneririz. Inverter klimalar, ortam sıcaklığına göre otomatik olarak soğutma hızını arttırıp azaltır. Standart klimalara göre, ortamı istediğiniz sıcaklıkta daha kolay tutarsınız. İnverter klima, elektriği daha verimli kullanır. Klimanın enerji sınıfını A+ ve üstü olarak seçmeniz elektrik tüketimizi olumlu etkiler. A+ sınıfı klimalar, daha pahalı olmasına rağmen B sınıfına göre %10-15 arası enerji tasarrufu sağlar; yani uzun vadede daha kârlıdır.

Soğutma sistemini tasarruflu kullanın
• Sıcak havalardan klimadan önce vantilatör ile serinlemeyi deneyin. Klimayı 25°C civarında kullanmaya özen gösterin.
• Mümkünse sabah serin saatlerde tüm kapı ve pencereleri açarak odaları havalandırın. En sıcak saatlerde kapı ve pencereleri kapalı tutun.
• Stor, panjur veya tente kullanarak kapı ve pencerelerin gölgede kalmasını sağlayın.
• Aynı odada çok fazla yazıcı ve bilgisayarı bir arada bulundurmayın. Kullanmadığınız elektrikli aletleri tamamen kapatın ve enerji tasarruflu ampulleri tercih edin. Bu ampuller daha az ısındığından ortama daha az sıcaklık yayar.
• Buharlı soğutma sistemleri de klimaya iyi bir alternatif olabilir. Su buharı odayı serinletmenize yardımcı olur.
• İzolasyon sadece kış için değildir ! Binanızın duvar yalıtımı iyi yapılmışsa yaz aylarında da ev ya da iş yerinizi serin tutmanız çok daha kolaydır.